Wybieramy biuro rachunkowe dla firmy informatycznej

Działalność gospodarczą może otworzyć każdy, ale nie każdy będzie w stanie ją utrzymać w dłuższej perspektywie czasu. Do tego będzie potrzebne doświadczenie, środki własne, szczęście ale także wybór odpowiednich partnerów biznesowych, dzięki którym będziemy mogli pracować i rozwijać firmę zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Decydując się na wybór optymalnego biura rachunkowego należy uwzględnić wiele czynników. O kilku z nich piszemy w niniejszym artykule.

1. Kompetencje biura rachunkowego

Rozpoznanie powinniśmy zacząć od pozyskania informacji dotyczących kompetencji danego biura rachunkowego. Niestety teraz mamy sytuację na rynku, gdzie każdy przedsiębiorca, nawet bez większego doświadczenia w branży księgowej może założyć i prowadzić takie biuro. Owszem można posiłkować się wykwalifikowanymi pracownikami, którzy wprowadzą do firmy rachunkowej kompetencje i jakość. Jednak najlepiej, aby właściciel biura rachunkowego, jak i jego pracownicy posiadali kierunkowe wykształcenie i certyfikaty potwierdzające wiedzę w tej dziedzinie.

Ciekawym przypadkiem są biura rachunkowe takie jak Tax Bonus, które legitymują się również certyfikatami księgowymi, które swego czasu były wydawane przez Ministerstwo Finansów. Były uznawane na rynku za najlepsze potwierdzenie posiadanych kompetencji. Specjalistyczna wiedza w dziedzinie księgowej była kiedyś również konieczna do założenia i prowadzenia działalności. Od paru lat nie ma już takich wymagań i każdy może założyć i poprowadzić biuro księgowe. Wymaga to od osoby poszukującej partnera w biznesie dużej uwagi i weryfikacji kompetencji lub przynajmniej pozyskania odpowiedzi na pytania zadawane podczas wstępnego zapytania ofertowego.

Rozmawiając z przedstawicielami biura rachunkowego można również zapytać nie tylko o wiedzę i posiadane doświadczenie, ale również o świeżość wiedzy. Co mamy tu na myśli? Przepisy podatkowe lub w przypadku kadr i płac – przepisy o zatrudnieniu zmieniają się bardzo często i pracownicy biura rachunkowego muszą być na czasie z dokonywanymi przez instytucje publiczne zmianami. Dlatego też nie sama wiedza jest istotna, ale także jej aktualność. W końcu po co komuś wiedza jak rozliczyć ulgę na Internet, gdy ona w bieżącym roku rozliczeniowym nie jest już dostępna.

potrzebna pomoc księgowa

2. Zakres działania i odpowiedzialność biura

Dla większych przedsiębiorców ważne jest także jakie biuro rachunkowe świadczy usługi. Czy ograniczają się one wyłącznie do usług księgowych, czy też można skorzystać z innych jak kadry i płace lub rozliczanie dotacji. Wszelkie dodatkowe usługi, które biuro rachunkowe świadczy mogą być atutem. Część z przedsiębiorców, szczególnie tych na początku swojej drogi oraz większych, będą chcieli zlecić całość do jednego wykonawcy. Jest to również o wiele bardziej praktyczne, niż żonglowanie tematami kadr i płac i księgowymi między różnymi firmami.

3. Koszty i gwarancja niezmienności ceny

W trakcie roku podatkowego niezmienność ceny jest dość istotnym argumentem. Na rynku w Dąbrowie Górniczej i okolicach możemy znaleźć kilka takich biur, które zawierając umowę gwarantują swym klientom niezmienność ceny w trakcie roku podatkowego. Jednak na kwestie gwarancji trzeba patrzeć z umiarem, ponieważ mogą tkwić w tym haczyki, które w rzeczywistości zwiększą koszty. Inaczej mówiąc biuro rachunkowe i tak wyjdzie na swoje.

4. Lokalizacja biura rachunkowego

O ile biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej dla firmy z Katowic nie stanowi żadnego wyzwania, to już mając lokalizację firmy w Gdańsku może to stanowić pewien kłopot. Kiedy dokładnie może pojawić się problem? Mianowicie mowa o kwestiach rozliczenia z urzędami skarbowymi i stawiennictwa. Jeśli biuro rachunkowe reprezentuje swego klienta przed urzędami, to dojazd z Dąbrowy Górniczej do Gdańska pochłonie wiele czasu i środków. Zrozumiałe jest zatem, że wycena usług księgowych musi być wyższa, szczególnie w sytuacjach omawianych wyżej.

5. Podsumowanie

Wybór biura do obsługi rachunkowości w firmie jest sporym wyzwaniem. Trzeba uwzględnić wiele istotnych spraw. O ile doświadczony przedsiębiorca ma rozeznanie w temacie, to już początkujący będzie w pełni zdany na łaskę biura rachunkowego. Ważne zatem jest, aby wybrać takie biuro, które będzie uczciwe i dawało poczucie bezpieczeństwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *